O mnie
Kultywuję to, co było istotą secesji, czyli dążenie do łączenia działań z różnych dziedzin – rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i malarstwa. Propaguję tradycyjne rzemiosło nadając mu współczesny wymiar.
Od ponad 30 lat Roman Piechocki uprawia rzemiosło artystyczne, a jego pracownia zyskała rozpoznawalność zarówno w kraju jak i za granicą. W 2022 r. otrzymał tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wcześniej w 2001 r. uhonorowany został Srebrną Odznaką za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego. Od lat jest związany z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą, wpierw jako aktywny jej członek, następnie jako przewodniczący komisji egzaminującej w zawodzie witrażownik.
Po zakończonej praktycznej nauce zawodu w pracowni witraży Zygmunta Kośmickiego w Poznaniu i uzyskaniu w 1993 r. dyplomu mistrzowskiego (pracę mistrzowską wykonywał w równie utytułowanej pracowni pani Marii Powalisz-Bardońskiej), otworzył własne studio. Nie sposób zliczyć wykonanych przez niego prac, zarówno tych o charakterze konserwatorskim, jak choćby w Pałacu Wiejce czy kościele św. Elżbiety w holenderskim Arnhem, jak i tych dla prywatnego odbiorcy. Sygnowane przez pracownię Romana Piechockiego realizacje można podziwiać w Niemczech, Holandii, we Włoszech, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, a nawet w odległym Singapurze czy Omanie.
W swoich projektach stosuje różne klasyczne techniki witrażowe, ale też wprowadza nowatorskie rozwiązania, jak dodawanie elementów ze stopu cyny powstałych metodami rzeźbiarskimi z wcześniej przygotowanej formy. Łączy techniki malarskie, wprowadza nowe trendy do klasycznie postrzeganego witrażownictwa – stosuje choćby fusing, czyli stapianie szkieł, nadaje płaskim taflom szklanym trójwymiarowego charakteru, fazuje elementy, tak aby tworzyły szklane pryzmaty rozszczepiające światło.
Brał udział w kilkudziesięciu prestiżowych wystawach, zarówno w Polsce jak i za granicą, podczas których propagował sztukę szkła i historię polskiego witrażownictwa. Szkolił studentów wyższych uczelni o profilu artystycznym, przygotowywał też pokazy dla grup poznańskich seniorów w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wyszkolił wielu uczniów, w tym córkę – historyka sztuki z dyplomem mistrzowskim w zawodzie witrażownika.
Historia tego honorowego wyróżnienia sięga 1978 r. Roman Piechocki w prestiżowym gronie tysiąca uznanych rzemieślników.